Sürdürülebilir Çevre ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi -

Artan yoksulluk Dünya Bankası'nın yayınladığı raporda ön plana çıkıyor

gelişim üniversitesi
  1.   Sürdürülebilir Çevre ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi
  2. Haberler


Artan yoksulluk Dünya Bankası'nın yayınladığı raporda ön plana çıkıyor


Dünya Bankası’nın yayınladığı raporda, özellikte son birkaç yılda yaşanan Covid-19 pandemisi ve Ukrayna – Rusya Savaşının ekonomik sonuçları ile ilgili çarpıcı sonuçlara rastlanıyor.


Dünya Bankası’nın yayınladığı raporda, özellikte son birkaç yılda yaşanan Covid-19 pandemisi ve Ukrayna – Rusya Savaşının ekonomik sonuçları ile ilgili çarpıcı sonuçlara rastlanıyor. Rapora göre ekonomide çoklu şokların etkisinin özellikle Asya-Pasifik bölgesinde görüleceği belirtilirken bu bölgelerde yoksulluğun artacağının ve büyümenin çok daha yavaş olacağının öngörüldüğünün altı çiziliyor.

Covid-19 pandemisi ile birlikte küresel çapta birçok ekonomi gerileme yaşarken Asya- Pasifik bölgesi 2021 yılında %7.2’lik bir büyümeye ulaşmıştı.

Bölge, hane halkının satın alma gücünün azalması ve yüksek borç seviyeleri ile mücadele etmesinin yanı sıra, küresel çapta gerçekleşen para politikalarındaki değişimden de oldukça etkilendi.

Kalkınma Kredisi Kurumu, ticarette daha fazla fırsatın değerlendirilmesi için hükümetleri mali kısıtlamaları kaldırmaya davet etti. Kurum, yaptığı davete daha yeşil enerji teknolojilerinin kullanılarak yeşil ekonomiye destek olmanın önemli olduğunu ekledi.

Dünya Bankası Doğu Asya ve Pasifik Baş Ekonomisti Aaditya Mattoo, “Ekonomik şokların süregelmesi hükümetlerin finansal kapasitelerinin küçülmesine neden olacak. Ve ne yazık ki küçülmenin etkileriyle yüzleşecek insanlar için acı ve olumsuz etkileri olacak. Yalnızca finansal ve ticari reformlarla riskler azaltılabilir, büyüme yeniden canlandırılabilir ve yoksullukla mücadele edilebilir” dedi.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Haberler