Sürdürülebilir Çevre ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi -

‘’Kadın ve İklim’’ konusu, Akdeniz Dünyası Forumu'nda gündemdeydi

gelişim üniversitesi
  1.   Sürdürülebilir Çevre ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi
  2. Haberler


‘’Kadın ve İklim’’ konusu, Akdeniz Dünyası Forumu'nda gündemdeydi


Fransa’nın Marsilya kentinde Fransız Cumhuriyeti tarafından 7-8 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen Akdeniz Dünyası Forumunda ‘’Kadın ve İklim’’ konusu gündemdeydi.


Gender Equality

Akdeniz’in 2030 yılına kadar ufkunu belirlemek amacıyla düzenlenen forumda Akdeniz’in farklı ülkeleri ve şehirlerinden 500’e yakın davetli ve 5000 kadar katılımcı konuk edildi. 7 ay önce başlayan Akdeniz Dünyası Forumu için, “2030 Akdeniz Savunuculuğu” programı kapsamında ‘’Eğitim, Bilgi ve Hareketlilik’’, ‘’Sürdürülebilir Kalkınma’’, ‘’İstihdam, İnovasyon ve Girişimcilik’’, ‘’Kültür ve Miras’’, ‘’Kapsayıcılık’’, ‘’Şehirler ve Bölgeler’’ konularından oluşan 6 alt çalışma grubu oluşturuldu.

Akdeniz’in farklı bölgelerinden 150’nin üzerinde uzman ve araştırmacının katılımıyla her alt çalışma grubu alanında birer politika önerisi dökümanı hazırlanan Fransa Büyükelçiliği’nin yönlendirmesi ile Türetim Ekonomisi Derneği ve Good4Trust.org ekiplerini temsilen Berk Butan “Sürdürülebilir Kalkınma” çalışma grubunda yer alarak “Türetim Ekonomisi”  başlığı altında görüşlerini açıkladı.

Türetim Ekonomisi Derneği ve Good4Trust.org tarafından Akdeniz Dünyası Forumu’na sunulan politika önerileri ve raporuna ek olarak Fransa Avrupa ve Dış İlişkiler Bakanlığı’nın davetiyle Türetim Ekonomisi Derneği’nin yürüttüğü “Kadın ve İklim” temasındaki iki proje de Marsilya’ya davet edildi. Bu projelerden biri “İklim ve Biyoçeşitlilik Krizlerine Karşı Kadın Emeği” iken diğer proje ise “Kadın Üreticilerin Ekolojik ve Sosyal Açıdan Adil Dönüşümünü Destekleme” olarak katılımcılara tanıtıldı.

Haberler